בתקופה האחרונה כולנו חווים אי ודאות שמערערת כמעט את כל מה שידענו על העולם וגם על עצמנו. היא יוצרת תחושה של אופק מטושטש, קשה למצוא משהו להשען עליו, משהו או מישהו לסמוך עליו.

דברים משתנים, אבל לכדי מה? ומה קורה בזמן השינוי?

נדמה לפעמים שכמעט כל מה שהכרנו משנה צורה באופן יומיומי. זה מפחיד מאוד ומעורר חרדה, לפעמים עד כדי שיתוק.

אז איך למצוא את הדרך כשהכל נע מסביב ומזיז אותי?
 

מעבדת המחקר הטובה ביותר בקוסמוס, שיש לנו גישה אליה, היא בן/בת אדם. אנחנו עצמנו.

 

יוג׳ין ג׳נדלין, אבי ההתמקדות
 

בסדרת של 8 מפגשים, נלמד כלים פרקטיים באמצעותם נוכל להתחבר אל המעבדה האישית שלנו ולחקור שאלות שמעסיקות אותנו בתחומי החיים השונים

04

כיצד אוכל להעמיק ולשפר את מערכות היחסים בחיי?

03

מהו אורח החיים הנכון עבורי בעולם החדש?

02

מהם הכלים שחשוב לי לתת לילדיי

בתוך המציאות המשתנה?

01

כיצד למצוא כיוון מקצועי חדש/לדייק את העשייה הנוכחית שלי?

הנטייה הטבעית של רובינו היא לחפש את הודאות מחוץ לעצמנו. זה לא פגם: מיום היוולדנו יש מישהו שמחזיק עבורנו ודאויות, ההורים שלנו מחזיקים עבורנו את העולם כל עוד אנחנו חסרי אונים. יש חוקים פנימיים של סיבה/פעולה ותוצאה שנחרטים בתוכנו. זה לא פגם, זה הרגל: מישהו ידאג לנו. מישהו יגיד לנו מה לעשות. מישהו יודע טוב מאיתנו. אנחנו מחפשים אוטוריטות בכל תחום, שינחו אותנו. רופאים, כלכלנים, אנשי אקדמיה, גורואים, מנטורים, מנהיגים. ואכן - יש הרבה גופים, מערכות ומנגנונים שמספקים לנו ודאויות והנחיות.

ועכשיו? נדמה שחוסר הודאות מרעיד את העולם. הערעור התחיל מוירוס שעדיין לא יודעים עליו מספיק – גם לא האוטוריטות בתחום הרפואה, אבל הגלים שלו מתרחבים והולכים הרבה מעבר למגפה.

אז מה עושים כשדווקא המקורות החיצוניים והמבנים שמחזיקים עבורנו ודאות מתערערים כל כך?

07

06

05

08

להביא יצירתיות, קלילות ומשחקיות לתוך העשייה היומיומית שלנו

להביא תנועה למקומות שמרגישים חסומים

אז מה נלמד?

01

02

03

04

איך לשמוע קולות שונים (ולפעמים גם קשים) בתוכנו ולא להיבהל

להתחבר דרך תחושות הגוף למשהו בתוכנו שיודע לאן ללכת

לשכלל את יכולת ההתבוננות על מצבים בחיינו מזוויות חדשות ומגוונות

לגלות משאבים פנימיים, כוחות ותחושת יכולת ולסלול דרכי גישה קלות אליהם

להתמודד עם קונפליקטים פנימיים ומצבים בהם יש יותר מ״נכון אחד״

קצת הסטוריה או איך הכל התחיל?

ההתמקדות היא דרך חיים, שיטה פרקטית שמאחוריה פילוסופיה נרחבת ועמוקה. היא פותחה ע״י פרופסור יוג׳ין ג׳נדלין בעקבות מחקר אקדמי שערך עם עמיתים נוספים באוניברסיטת שיקגו ב-1967.

שאלת המחקר הייתה ״מה גורם לטיפול פסיכולוגי להצליח וליצור שינוי אמתי בחיי המטופלים?״

התוצאות (המפתיעות) העלו שהדבר שמשפיע על הצלחת הטיפול ומביא לשינוי משמעותי איננו שיטת הטיפול, וגם לא המטפל או נושאי הטיפול אלא דווקא המטופל עצמו: המטופלים שדיווחו על שינוי משמעותי היו אלה שידעו להקשיב לעצמם לעומק. הם עשו יותר עצירות בשטף הדיבור בנסיון לתאר תחושות מעורפלות שחשו בגוף ולתת להן מילים. לעומת זאת, דווקא אצל המטופלים שדיברו ברהיטות וברצף דווחה פחות הצלחה.

מתוך מסקנות המחקר פיתח ג׳נדלין דרך ללמד את אותה מיומנות וקרא לתהליך ״התמקדות״.

מיטל לבוז

 מעצבת גרפית, בעלת תואר בעיצוב תקשורת חזותית. מלווה תהליכי מיתוג ועיצוב למעלה מ-12 שנים. מוסמכת בהתמקדות ובליווי תהליכי יצירה בגישת ״ללמוד לעוף״, מלווה תהליכים אישיים ומנחה בהתמקדות. רעיה ואמא ל-2 בנות.

 

עולם היצירה משך אותי מאז ומתמיד, כך שלימודי עיצוב היו המסלול הטבעי עבורי. לאחר כמה שנים בעבודה כמעצבת גרפית התחלתי להרגיש שמשהו חסר. מתוך החיפוש והחקירה אחר מה מניע ומרגש אותי, מה הכיוון הנכון עבורי, הגעתי ללימודי ההתמקדות.

ההתמקדות חיברה אותי מחדש למרחב שבו רעיון מתחיל להיווצר...מרחב מקסים ומעניין שאין בו עדיין מילים. למדתי לשהות במקום המעורפל הזה מתוך הקשבה עדינה, לראות איך משהו מתחיל להתהוות והצעד הבא מתבהר.

גיליתי עולם מרתק וכלים מופלאים שעזרו לי בראש ובראשונה להבין טוב יותר את עצמי ומתוך כך גם את הסביבה שלי ואת הכיוון אליו אני רוצה ללכת.

החיבור בין התמקדות ליצירה מרתק ומפעים אותי ויש בי רצון גדול להמשיך ולהעמיק בו ולהביא ממנו לעוד א.נשים.

קצת עלינו:

נועה לוצקי

מלווה ומנחה בהתמקדות, מלווה תהליכי יצירה בגישת "ללמוד לעוף", כותבת, אשת תוכן, מצלמת, נעה, אוהבת, אמא לשלוש בנות.

מאז שאני זוכרת את עצמי, יצירה ואמנות היו חלק מחיי, חלק מהנשימה, מהמבט, וגם מהמסלול המקצועי: למדתי תיאטרון וכתיבה, עסקתי בקריאייטיב, בבימוי, בכתיבת תוכן ובלימוד אמפתיה בבתי ספר.


התמקדות  עבורי היא שפה. שפת האם העמוקה שלי, שיודעת לדבר את ה"גם וגם". שפה אישית ופרטית מאוד מצד אחד, ומצד שני גם מאפשרת לפנים לתקשר החוצה.

המפגש שלי עם ההתמקדות, לפני כ-5 שנים, היה חזרה למקור הידע הפנימי שלי, לאמון בו ולרשות לפעול מתוכו. בדיעבד, זה היה חלק משמעותי בשינוי חיי.

אני נוכחת בקליניקה ובקורסים שאני מנחה עד כמה השפה הזאת מביאה הקלה והתרחבות בכל תחום למי שלומד אותה, ועד כמה היא עוזרת כדי לקבל נקודות מבט חדשות על העולם החיצוני והפנימי וגם לפעול אחרת.

אני מאושרת להביא וללמד אותה אנשים ונשים נוספים.

מתי ואיפה?

14 מפגשים בני 4 שעות, ימי חמישי, 9:30 - 13:30

+ סדנת יום (9:00-18:00) בהנחיית רונה שפריר

תאריכי הקורס:

21.11  |  28.11  |  5.12  |  12.12  |  19.12  |  2.1  |  9.1  |  15.1 (סדנה)  |  23.1  |  30.1  |  6.2  |  13.2  | 20.2  |  27.2  |  5.3

המפגשים יערכו בביתי, במושב בת שלמה.

הסדנה של רונה שפריר תיערך בכרכור

עלות

בהרשמה מוקדמת עד 7/11/19 - ₪2500  ואח״כ ₪2800. 

₪450 ישולמו במועד הרישום לקורס.

אם מעניין אתכם לדעת עוד, השאירו פרטים ואחזור אליכם בשמחה:)

אפשר גם להפגש, לשמוע עוד, להתנסות קצת ואז להחליט...